Kredyt Hipoteczny

Myśląc o własnym mieszkaniu lub domu zdecydowana większość Polaków musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Które banki mają najlepsze oferty?

Nasza firma zajmuje się profesjonalnym doradztwem kredytowym. Pomożemy wybrać najlepszy bank z najmniejszymi kosztami uzyskania i spłacania kredytu.

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania lub domu i potrzebny Ci kredyt hipoteczny? Masz nadal pytania? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub telefonu.

 

Kredyt Hipoteczny to najpopularniejszy w Polsce długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem spłacenia stanowi hipoteka ustanowiona na nieruchomości na która jest brany (lub innej) na rzecz banku który udziela kredytu. Kredy hipoteczny najczęściej udzielany jest pod inwestycje lub zakup nieruchomości.

Taka konstrukcja zabezpiecza bank że w wypadku nie wypłacalności kredytobiorcy będzie miał pierwszeństwo przed innymi wierzycielami (wyjątek stanowią tutaj oczywiście alimenty oraz zobowiązania wobec Skarbu Państwa, np. podatki, ZUS).

Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składają się dwa elementy:

  • marża banku – ustalana indywidualnie przez każdy bank, stanowi element konkurencyjności danej oferty kredytu hipotecznego
  • stopa referencyjna – jej podstawą są stawki procentowe dla pożyczek pieniężnych na rynku międzybankowym, innymi słowy to oprocentowanie, po którym banki pożyczają sobie pieniądze np. WIBOR dla PLN

Kto jest właścicielem mieszkania/domu?

Z punktu widzenia prawnego właścicielem mieszkania kredytobiorca. To on go kupuje od dewelopera lub na rynku wtórnym i podpisuje akt notarialny.Natomiast jako zabezpieczenie ustanawiamy hipotekę, która pozwala bankowi dochodzić od nas ewentualnego długu w przypadku, gdy nie spłacamy terminowo rat kredytu.

 

Czy możemy wcześniej spłacić kredyt?

Oczywiście. Jednak warunki takiej spłaty warto ustalić już na poziomie brania kredytu bo gdy tego nie zrobimy bank na pewno przygotuje tam umowę by taka możliwość była dla niego bardzo dochodowa.